Budapest CARES

Klímaügynökség otthonaink megújulásáért

Budapest célja, hogy csökkentse a lakóépületek energiapazarlását és kezelje az energiaszegénységet. A Budapest CARES program keretében új, innovatív megoldások születnek, amelyek segítik a lakosságot az otthonaik korszerűsítésében és az energiaköltségek csökkentésében.

A Fővárosi Önkormányzat „Budapest CARES” program 1,5 millió euró támogatásban részesült az Európai Bizottság 100 Klímasemleges és Intelligens Város (NetZeroCities) missziója részeként. Ennek segítségével tudott megalakulni a Budapesti Klímaügynökség, melynek célja a lakossági épületenergetikai, energiahatékonysági beruházások felgyorsítása. A program keretében számos budapesti épület évtizedek óta elmaradt energetikai felújítása valósulhat meg.

Milyen problémákra keresünk válaszokat?

A szükséges pénzügyi támogatások hiánya és a hatósági energiaárak miatt sok lakástulajdonos nem tudja megfizetni vagy nem érzi szükségesnek lakása felújítását. Az önkormányzatok pedig az uniós támogatásokhoz való korlátozott hozzáférés miatt nehezen tudják támogatni az energiahatékonysági beruházásokat.

Mik a CARES céljai?

Klímaügynökség létrehozása
Budapest egy új Klímaügynökséget hoz létre, hogy a lakástulajdonosok egyszerűbben és gyorsabban férjenek hozzá az energetikai korszerűsítéshez szükséges pénzügyi és szakmai támogatáshoz.

Pénzügyi megoldások és források
Az ügynökség a fővárosi és kerületi önkormányzatokkal közösen egy pénzügyi felújítási alapot hoz létre. Továbbá szakmai parntereivel és kereskedelmi bankokkal együttműködve új finanszírozási modelleket dolgoz ki.

Célzott beavatkozások
A budapesti épületállományt műszaki és társadalmi-gazdasági tényezők alapján kategorizáljuk. Így tudjuk kiválasztani a számukra leghatékonyabb felújítási csomagokat.

Közösségi részvétel és szemléletformálás
A program külön figyelmet fordít arra, hogy bevonja a helyi lakóközösségeket és növelje a budapestiek energiatudatosságát.

Eddigi eredmények

  • A Budapesti Klímaügynökség 2024 júniusában hivatalosan megalakult és megkezdte működését.
  • A Városkutatás Kft. elkészítette a 2000 fős reprezentatív lakossági felmérését a fővárosiak energiafelhasználásáról és felújítási hajlandóságáról.
  • A FASTER Zrt. felmérte és kielemezte a budapesti lakásállományt.
  • A CEIS Kft. összeállította a lehetséges pénzügyi konstrukciókat.
  • A Fővárosi Klíma- és Környezetügyi Főosztály vezetésével, a kerületek és partnereink bevonásával alakítjuk ki a Budapesti Zöld Panelprogram keretrendszerét.

A projekt a NetZeroCities révén az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programjának támogatásában részesült a 101036519 számú támogatási megállapodás keretében.

további TEVÉKENYSÉGEK