Tudástár

Lecture:
REFLEXIVITY
REVISITED

Nem minden felújítás energetikai felújítás!

A lakásfelújítás szó hallatán szinte mindenkiben bevillannak a képek: festeni való vagy áttapétázandó fal, felújítandó konyhabútor, új zuhanykabin. A budapesti háztartások esetében ezek a munkák élveznek prioritást, szemben az energetikai korszerűsítéssel. Röviden: az esztétikumot szívesen helyezzük a praktikum elé. Az ismerőseink példáiból már láthattuk, de a Városkutatás Kft. friss tanulmányából is kiderül, hogy a magyar családok és háztartások lakásfelújítása szinte kizárólag esztétikai és kényelmi javítást jelent a lakásban. Egy nagy tatarozás alkalmával jellemzően a falak festését, esetleg a tapétázást, a parketta felcsiszolását vagy cseréjét, a vizes helyiségek járólapjait cseréltetik ki szakemberekkel, de az ablakcsere ritkábban, a fűtésrendszer és a szigetelés pedig jellemzően nem eleme a munkáknak. Kétségtelen, hogy ilyen volumenű átalakításokhoz sokszor a lakóközösség együttes döntése is kell, ami nem minden esetben megy könnyen.Segíthet ezen egy stratégikusan felállított társasházi, lakásszövetkezeti felújítási alap.Az energiahatékonysági felújításon átesett lakás jelentősen növeli lakói komfortérzetét, valamint alacsonyabb rezsiterheket is jelent, nem beszélve a jóval alacsonyabb környezetterhelésről, amit a városnak és a globális klímának jelent. Cikkünkben megvilágítjuk, hogy jobban járunk, ha az energetikai szempontokat is figyelembe vesszük egy felújítás során. 

Ha vendégeink vannak, nem a radiátorral szoktunk büszkélkedni…

A lakásfelújítási stratégiákból jellemzően kimaradnak vagy éppen csak felvetődnek tehát az energetikai szempontok. Pedig egy energetikai felújításon átesett lakás érezhetően komfortosabb, mint huzatos, esetleg penészedésre hajlamos, télen túl hideg vagy éppen túl meleg, nyáron átforrósodott otthon. Ezek azok a komforttényezők, amelyek láthatatlanok ugyan, de mindenképpen érezhetőek, akár már a lakásba való belépés pillanatában.

Szobaszökőkút vagy új nyílászáró?

Igaz, a lakás nyílászáróinak cseréje nem a legszembetűnőbb felújítási lehetőség, mégis ez az a rövid, akár egynapos munka, aminek a hatását azonnal érezhetjük. A modern, műanyag, több légkamrás nyílászárók segítenek megtartani a felfűtött lakás melegét télen, valamint a hűvöset nyáron, ezzel nagymértékben fokozva az otthoni komfortérzetet és csökkentve otthonunk energiaigényét. Az ablakcsere egy olyan megfontolandó befektetés, ami bár vizuálisan elmarad például egy új szőnyeg vagy egy szobaszökőkút látványától, mindenképpen érdemes megfontolni!    
‍‍
“Ez már modern lakás, hiszen klimatizált.” 

Az energetikai szempontból hatékony és korszerű lakás nem egyenértékű egy olyan otthonnal, ahová egy klímaberendezéssel van felszerelve. Energetikailag modern lakás alatt azt az otthont értjük, ahol modern nyílászárók és vastag, minőségi szigetelés biztosítják a kellemes otthoni hőmérsékletet, azaz teremtik meg a hőkomfortot. Egyéni termosztatikus szeleppel szabályozható radiátorok szolgáltatják a hőt, ezeket a lakók maguk állíthatják, és az alkalmazott technológiától függően akár programozhatják is be. A nagy panelházak esetében akár hőszivattyús rendszerrel megoldható a házközponti fűtés és hűtés is, ami még kedvezőbb energiafelhasználást, valamint alacsonyabb környezetterhelést is jelent. 

Mikor térül meg?

Érdekesség, hogy az energetikai felújítás kapcsán a legsűrűbben felmerülő kérdés, hogy “Mikor hozzák be az árukat a befektetések?”. Ezzel szemben a lakás felújításakor ez a szempont nem merül fel, hiszen egy falfestés vagy tapétázás, egy új szőnyeg költsége soha nem fog megtérülni - a két fogalom más jellegű. Az esztétikai felújítások után az eredmény azonnal látható, míg az energetikai felújítás esetében a komfort érezhető. Utóbbinál egy hosszabb távú előny az is, hogy a gazdaságosabb energiafelhasználás miatt a befektetett pénz idővel megtérül. 

Tehát, ha lakásfelújításba vágunk, ne feledjük: ha már belefogunk egy felújításba, érdemes az energetikai és környezeti szempontokat is számításba vennünk, és az esztétika-praktikum kérdésben ésszerűen dönteni.