Budapest CARES

Klímabarát Energiahatékonysági Program a Fenntartható Jövőért

A Budapesti Klímaügynökség (BKÜ) célja, hogy elősegítse a budapesti lakóépületek energetikai felújítását és csökkentse a város energiapazarlását. A Budapest CARES program keretében Budapest a fenntarthatóságot és energiahatékonyságot helyezi előtérbe, miközben a lakosság számára elérhetővé teszi az energetikai felújításokhoz szükséges támogatásokat és forrásokat. A program 1,5 millió euró támogatásban részesült az Európai Bizottság 100 Klímasemleges és Intelligens Város (NetZeroCities) missziója részeként. 

A Program céljai és módszerei

Klímaügynökség létrehozása

Az ügynökség célja, hogy támogassa a lakástulajdonosokat a felújításokban, pénzügyi és szakmai segítséget nyújtva.

Pénzügyi megoldások

A Fővárosi Önkormányzat és a kerületek közösen alakítanak ki pénzügyi alapot és új finanszírozási modelleket, hogy mindenki számára elérhetővé váljon a felújítás.

Célzott beavatkozások

A lakóépületek műszaki és gazdasági szempontok alapján történő kategorizálásával a legjobban illeszkedő felújítási csomagok kerülnek alkalmazásra.

Közösségi részvétel

A program kiemelt figyelmet fordít a lakóközösségek bevonására és az energiatudatosság növelésére.

Eredmények és támogatás

A Budapesti Klímaügynökség 2024 júniusában indult. Ekkor már elkezdődtek a felmérések és az új pénzügyi konstrukciók kidolgozása. A projekt az Európai Unió Horizont 2020 programja keretében valósul meg, támogatva Budapest klíma céljait.

  • A Városkutatás Kft. elkészített egy nagymintás (2000 fő) reprezentatív lakossági felmérést a fővárosiak energiafelhasználásáról és felújítási hajlandóságáról.
  • A FASTER Zrt. felmérte és kielemezte a budapesti lakásállományt, melyre egy tiploógiát alkotott.
  • A CEIS Kft. feltérképezte a lehetséges pénzügyi forrásokat és dolgozik egy finanszírozási konstrukció-csomagon.
  • A Főpolgármesteri Hivatal Klíma- és Környezetügyi Főosztálya vezetésével, a kerületek és partnereink bevonásával alakítjuk ki a Budapesti Zöld Panelprogram keretrendszerét.

A projekt a NetZeroCities révén az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programjának támogatásában részesült a 101036519 számú támogatási megállapodás keretében.

további TEVÉKENYSÉGEK