Jó klíma, rossz légkondi

Az egyre forróbb nyarakra megoldást adhat lakásunk klimatizálása, de ez összetett kérdés. Kisokosunkkal segítünk jó döntést hozni.

Jó klíma, rossz légkondi – Légkondicionáló (klíma) eszközök otthonunkban

Légkondik, klímák, légkondicionálók – több néven nevezzük az olyan berendezéseket, amelyek képesek lehűteni a levegőt egy adott térben. Bár léteznek épületeket központilag légkondicionáló rendszerek, valamint a lakáson belül mozgatható mobilklímák, ejtsünk most szót a falra szerelhető, beépítést igénylő egységekről. 

Légkondik? Vannak elvitathatatlan előnyeik!

1. Hőmérséklet-szabályozás 

A legfontosabb előny, hogy a légkondicionálók segítségével kellemes hőmérsékletet tarthatunk fenn otthonunkban, különösen a forró nyári hónapokban. Ez hozzájárul a kellemes közérzethez és a produktivitáshoz, hiszen a forróság álmosságot, dekoncetrációt okoz. Emellett fontos, hogy a kisgyermekek, az idősek jelentősen nehezebben viselik a kánikulát, a szívbetegséggel élők számára pedig kiemelten veszélyes a forróság. Az ő lakásaikba tehát mindenképpen megfontolandó a klímaberendezés telepítése, legyen szó akár falra szerelhető, akár mobil egységekről. 

Társasházak esetében érdemes a teljes lakóközösségnek mérlegelni a házközponti hűtési rendszer kiépítését, így a lakásokra eső költség akár a kiépítés és az üzemeltetés tekintetében is kedvezőbb lehet.

2. Légszűrés
A klímaberendezés szűrőkkel van ellátva. Az egyszerűbb típusok kiszűrik az utcáról beszálló port, a HEPA-szűrővel felszereltek viszont az allergiával élőket irritáló polleneket és egyéb allergéneket is szűrik, ezzel pedig nagy mértékben javítják a beltéri levegő minőségét.

3. Energiatakarékosság
A korszerű légkondicionálók energiatakarékos üzemmódban is tudnak működni, programozhatóak, és így áramfogyasztásuk is csökkenthető. Ha a munkahelyünkről elindulva, távolról kapcsoljuk be a klímát, hűvös lakás fog fogadni, anélkül, hogy a berendezés egész nap üzemelne.

5. A klíma fűtésre is alkalmas!
Mivel a modern egységek télen kiegészítő vagy akár fűtéskiváltó megoldásként is használhatóak, érdemes kiszámolni, hogy gázkonvektor helyett klímával fűtve kedvezőbben alakulhatnak-e a fűtési költségek.

panellakás, panelház
A forró nyarak a sűrűn beépített városban még kellemetlenebbek lehetnek.

 …és vannak hátrányaik is

1. Költségek, költségek, költségek:
A légkondicionáló berendezések beszerzésének és telepítésének költségei vannak. Bár az egységek kereskedelmi ára az évek során csökkent, kétségtelen, hogy egy klíma komoly tétel egy család költségvetésében. Fontos megemlíteni, hogy nem csak egyszeri költséggel kell számolnunk. 

2. Zaj
A légkondicionáló rendszerek működése zajjal jár. A technológia fejlődésével a zajszint csökken, de ez is lehet zavaró a mindennapi tevékenységeinkben vagy éjszaka. A megfelelő modell kiválasztásával és átgondolt telepítéssel a zajszint mérsékelhető, de fontos számolnunk azzal, hogy a zajt teljesen megszüntetni nem fogjuk tudni.

3. Szárazabb levegő
A klímaberendezések hűtés közben csökkenthetik a levegő nedvességtartalmát, ami szárazságot okozhat a bőrön és a légzőrendszerben, ezért érdemes figyelnünk arra, hogy a lakás relatív páratartalma a 40-60%-os ajánlott sávban legyen. Mielőtt még egy párologtató gépet is beventnénk, cselezzük ki a gépeket és teregessük ki a mosást a szobában – az így keletkező pára nem kerül plusz energiába! 

4. Környezeti hatások A klímaberendezések túlzott működtetése energiaigényes, ez pedig környezetterheléssel jár. Ha gondoskodunk otthonunk passzív hűtéséről, például az árnyékolásról, a klímaegység kedvezőbb körülmények között fog működni és kevesebb energiát fogyaszt el.

A klimatizálás lehetséges veszélyei

1. Túlzott hűtés:
A légkondicionálók túl alacsony hőmérsékletre állítva megfázást okozhatnak és légúti megbetegedésekhez vezethetnek. Fontos, hogy a benti hőmérséklet ne legyen túl alacsony, és ne állítsuk túl nagy kontrasztba a kinti hőmérséklettel, hiszen a hideg lakásból kimenni a forró utcára nagyon megterhelő lesz a szervezetünknek, ahogy a forróságból nagyon hidegbe érkezni sem egészséges. Nagyon fontos, hogy a kintihez képest 5-6 foknál ne legyen hűvösebb az otthonunkban. 

Egy érdekesség: a klímák hőérzékelője az egység tetejébe van építve, ahol a hőrétegződés miatt melegebb van. Érdemes kipróbálni több beállítást, és feljegyezni, melyik számértéken volt a legjobb a komfortérzetünk. 

2. Helytelen telepítés:
A szakszerűtlenül telepített klíma rendellenes működést okozhat, amely olyan biztonsági problémákhoz vezethet, mint a rövidzárlat vagy a tűzveszély. A klímaegység telepítéséhez vegyük igénybe szakember segítségét, már csak azért is, mert ellenkező esetben az eszközre vállalt garanciát is kockáztatjuk!

légkondi, klíma
Kiemelten fontos, hogy a klímaegységünket hozzáértő szakember szerelje fel, állítsa be és rendszeresen tisztítsa és fertőtlenítse

Hogyan használjuk jól a légkondit?

A légkondicionálók javítják a komfortérzetet és segítenek a forró nyarak átvészelésében, különösen kisgyerekes családok, idősek és szívbetegek számára. Télen fűtésre is használhatók, ami spórolást jelenthet, azonban jelentős költségekkel és környezeti terheléssel járnak. A rendszeres karbantartás elengedhetetlen, mert a hanyagul tisztított berendezések betegségeket okozhatnak. A házközponti hőszivattyús rendszerek gazdaságosabbak, de közösségi együttműködést igényelnek. A nyári hűtés összetett kérdés, ezért érdemes alaposan mérlegelni a lehetőségeinket, mielőtt döntünk a klimatizálásról.