Sajtóbeszélgetés és közös képviselői tájékoztató a Budapesti Zöld Panelprogramról
A Budapesti Klímaügynökség 2025. március 5-én sajtónyilvános szakértői beszélgetést és közös képviselőknek szóló workshopot szervezett a Kastner Kommunity-ben, hogy bemutassa a Budapesti Zöld Panelprogramot.
A rendezvényen Ámon Ada, a Klímaügynökség vezetője hangsúlyozta, hogy Budapest energiafelhasználásának jelentős része a lakóépületekhez köthető, különösen az ipari technológiával épült, közismert nevén "panelházakhoz". Ezek az épületek nagy számban találhatók a fővárosban, és energetikai felújításuk révén jelentős energiamegtakarítás érhető el viszonylag rövid időn belül.

Hartmann Bálint, a F4STER kutatóintézet vezetője bemutatta az épülettipológiát, amely energetikai szempontok alapján kategorizálja az épületeket, segítve ezzel a legnagyobb energiamegtakarítási potenciállal rendelkező épületek azonosítását. Több aspektus mentén, így főként energetikai szempontok szerint kategorizálhatók az épületek és így meghatározható, hogy energiamegtakarítás szempontjából melyik típus hordozza a legnagyobb potenciált.

Wertán Zsolt, az Enviroduna Beruházás Előkészítő Kft. ügyvezető igazgatója korábbi projektek tapasztalatait osztotta meg, kiemelve a pontos és szigorú műszaki ellenőrzés fontosságát a felújítások során.

Csoknyai Tamás, a Budapesti Műszaki Egyetem tanszékvezetője átfogó képet adott a budapesti lakóépületek energetikai állapotáról, és ismertette az egyes épülettípusok felújításával járó kihívásokat.

A sajtóeseményt követően a közös képviselők workshopja következett, ahol Varga Zoltán energetikai tanácsadó gyakorlati tanácsokkal látta el a résztvevőket. Kiemelte a döntést megelőző, kötetlen tájékoztató lakógyűlések jelentőségét, amelyek elősegítik a lakóközösség bevonását és támogatását a felújítási folyamatban.
A workshop során az érdeklődő közösképviselők kerekasztal - beszélgetéseken vettek részt, ahol a pályázat és felújítások jogi ügymenetéről, műszaki tudnivalóiról, valamint a finanszírozási lehetőségekről esett szó.





Az esemény külön vendége volt Bovier György, Budapest esélyegyenlőségi és akadálymentesítési tanácsnoka, aki hangsúlyozta, hogy a panelházak energetikai felújítása során az akadálymentesítés lehetőségeit is figyelembe kell venni, mivel az akadálymentes környezet nemcsak a mozgáskorlátozottak, hanem az idősek, a kisgyermekes családok és a kerékpárosok számára is kiemelten fontos.


A Budapesti Zöld Panelprogram célja, hogy elősegítse a fővárosi panelházak energetikai korszerűsítését, hozzájárulva ezzel Budapest klímasemlegességi céljainak eléréséhez és a lakók energiafogyasztásának csökkentéséhez.