Budapest energiahatékony jövője: elindult a Budapesti Klímaügynökség
Február 19-én a Kortárs Építészeti Központban (KÉK) tartott sajtótájékoztatón mutatkozott be Budapest legújabb intézménye, a Budapesti Klímaügynökség (BKÜ), amely 2024 júniusában kezdte meg működését. A főváros célja az energetikai korszerűsítések felgyorsítása.

A BKÜ komplex épületszigetelési és energetikai felújítási programokkal fogja támogatni a lakosságot, szakmai segítséget, információt és szervezési támogatást nyújt, valamint egy pályázati rendszeren keresztül anyagi forrásokat biztosít. Várhatóan még 2025-ben elindul a Budapesti Zöld Panelprogram, amely a lakóépületek fenntartható korszerűsítését segíti elő.
A sajtótájékoztatón Budapest klímatudatos jövője, az épületfelújítások kihívásai és a lakossági energiafelhasználás került fókuszba. Ámon Ada, a Budapesti Klímaügynökség ügyvezetője ismertette a fővárosi lakásállomány sajátosságait: szemben az országos mintázattal (⅓ társasáházi és ⅔ családiházas lakások), a fővárosban a többlakásos épületekben található a lakások ⅘-e. Ezen belül pedig kifejezetten hangsúlyos a panellakások aránya.


A Budapest CARES projekt nagymintás kutatásának eredményeit a Városkutatás Kft. szakértői, Szemző Hanna és Gerőházi Éva mutatták be, hogy milyen a magyar családok energetikai felújításhoz való viszonya, mennyire informáltak a témában, valamint azt, hogy a régió országaiban milyen állami-önkormányzati gyakorlatok léteznek és ezek mennyire mondhatók sikeresnek.


A sajtótájékoztató célja volt, hogy a sajtó és a budapestiek számára is bemutassuk, hogyan alakítja majd a főváros és a Budapesti Klímaügynökség a város és lakóépületeinek fejlesztését az energia- és klímatudatosság jegyében.