Időpont:
2025.04.09.
Helyszín:

Seamus Hoyne a ManagEnergy támogatásával április 7. és 9. között szakértői kiküldetés keretében a Budapesti Klímaügynökség vendége volt. A két és fél napos workshopon az ír szakember közel három évtizedes klímavédelmi és energetikai tapasztalatával segítette a 2024 júniusa óta működő BKÜ munkáját. 

A közös munka az Ügynökség munkatársainak és aktuális főbb projektjeinek, mindenek előtt a Budapesti Zöld Panelprogramnak a bemutatásával kezdődött. Ezt követően Seamus foglalta össze szakterületeit, az általa vezetett programokat és hogy meglátása szerint miben tud a BKÜ segítségére lenni. 

Nattán Balázs, Ámon Ada, Seamus Hoyne

Seamus gépészmérnök, a Limericki és az Ulsteri Egyetemen szerzett mesterfokozatot a megújuló energia és az energiagazdálkodás területén. 1993 óta dolgozik az energiaszektorban kutatás-fejlesztés területen. 1998 és 2012 között a Tipperary Energy Agency (TEA) ügyvezető igazgatója volt, és a szervezetet az alapok lerakásától kezdve Írország és Európa egyik vezető energiaügynökségévé fejlesztette. Több mint 25 EU által finanszírozott K+F projektben vett részt, valamint koordinátora volt az EU energiaügynökségeit támogató, a fenntartható energiával kapcsolatos befektetések ösztönzésére létrehozott ManagEnergy Service-nek. A Shannoni Műszaki Egyetem dékánja, a Tipperary Energiaügynökség igazgatótanácsának elnöke, a FEDARENE főtitkára és az Európai Unió Bizottsága megbízásából működő ManagEnergy Service koordinátora.

Az első megbeszélésen az európai energiaügynökségek energiaátmenetben játszott szerepéről készített felmérés alapján elhangzott, hogy Európában jelenleg mintegy 350 energia- ill. klímaügynökség működik összesen közel 4000 alkalmazottal; a szervezeteket átlagosan 18 éve alapították, számuk és átlagos munkavállalói létszámuk pedig egy 2023-as felmérés alapján dinamikusan növekszik: 2017-hez képest az energiaügynökségi állomány másfélszeresére, átlagosan 17 főre nőtt. Az utóbbi években számos ügynökség jelentősen bővítette működési területei és szolgáltatásai számát. Így egyre több országban érhetők el megújuló energiával, elsősorban napenergiával kapcsolatos szolgáltatások, és több országban évről évre többszörösére nő az energiaközösségek, ill. a meglévő közösségekbe belépni kívánók száma és a velük kapcsolatban elérhető tudás mennyisége is. Ezen folyamatokkal egyidőben nő a komplexitás mértéke, ami jelentős új szolgáltatási területet jelent a klíma- ill. energiaügynökségek számára, legyen szó akár - jellemzően ingyenesen nyújtott - információs, vagy akár megbízási díj ellenében végzett projektmegvalósítási szolgáltatásokról. Mindezek hatására az olyan szolgáltatások iránti érdeklődésben, mint a mesterkurzusok, szakértői kiküldetések, finanszírozási eszközök, klímasemlegességi útitervek és stratégiai kommunikáció, ugrásszerű növekedés tapasztalható.

Az ír példáról beszélve Seamus elmondta, hogy kezdetben csak információval, tanácsadással segítették az energetikai beruházókat, majd később - részben az internet terjedése és az információs tanácsadás ezzel egyidejű háttérbe szorulása hatására - már finanszírozással, ezt követően pedig projektmenedzsmenttel is. Az energetikai felújítások ún. “one stop shop”, azaz egyablakos támogatásának igénye már egészen korán felmerült, így a Tipperary Energiaügynökség már több mint húsz éve egy kézből nyújtja az összes szükséges szolgáltatást: a tanácsadást, a támogatást és a projektmegvalósítási szolgáltatásokat. Az Ügynökséghez döntően családi és ikerházak tulajdonosai fordulnak, mivel Írországban a társasház és főleg a sok lakásos panelház jóval kevésbé jellemző, mint a volt KGST-országokban. Mint azt a megbeszélés résztvevői megállapították, ez az ügynökségek működése szempontjából jelentős különbség, hiszen a projektek megvalósulásának egyik kulcsa, hogy a tulajdonostársak a műszaki tartalom és pénzügyi elköteleződés tekintetében megegyezésre jussanak.

A közös munka második napján először az önkormányzatokkal való együttműködés és a szociális kérdések lehetséges megoldásai voltak napirenden. Ezt követően a lehetséges pénzügyi megoldásokról, stratégiai tervezésről és EU-s támogatási lehetőségekről esett szó, valamint egy műhelymunka során az ügynökségek üzleti tervezésében jól használható alkalmazásokat is kipróbáltak a résztvevők. Seamus prezentációi és válaszai a BKÜ számára rövid távú és messzebbre mutató kérdésben egyaránt hasznos iránymutatást jelentenek.

Seamus Hoyne

Seamus Hoyne két és fél napos látogatásának zárásaként Ámon Adával, a BKÜ ügyvezetőjével közös nyilatkozatot adott. Ebben szót ejtett a BKÜ-höz hasonló európai energiaügynökségek szerepéről a városi klímavédelmi intézkedésekben, valamint kiemelte az ügynökségek függetlenségének jelentőségét. Mint elmondta, “Azért vagyunk itt, hogy Adával és a budapesti csapattal közösen feltérképezzük, hogyan tervezi a BKÜ a jövőbeni fejlesztéseket, és hogyan tudja szolgálni a lakosság és a vállalkozások érdekeit, valamint biztosítani, hogy Budapest Európa egyik élenjáró városává váljon a klímavédelem terén.”